polski   English  
 

Zielonogórska Biblioteka Cyfrowa

polski   English  

Informacje

Wiadomości

rss20

Uwaga!!! Nowy tryb wyświetlania treści!!!
14.07.2017

Od marca 2017 Mozilla 52 nie obsługuje wtyczek z interfejsem NPAPI (względy bezpieczeństwa) do których m.in. należy DjVu. Chrome nie robi już tego od wielu miesięcy. W związku z tym uruchomiono konwerter DjVu – HTML5. Jednak wiąże się to z powolniejszym przeglądaniem publikacji.

W tej sytuacji doradzamy:

1)      Korzystać z przeglądarki Chrome (działa szybciej)

2)      Korzystać nadal z DjVu przeglądając plik lokalnie.

Należy w tym celu pobrać plik publikacji na dysk w postaci archiwum ZIP. Aby tego dokonać, należy kliknąć w przycisk Pobierz w sekcji Wydanie, znajdującej się z lewej strony opisu wydania.

 

Instrukcja przeglądania publikacji w formacie DjVu
13.07.2017

W dokumentacji systemu dLibra, została opublikowana instrukcja, opisująca sposób w jaki należy przeglądać publikacje w formacie DjVu zamieszczane w bibliotekach cyfrowych.

Uwaga dla użytkowników przeglądarki Firefox
10.07.2017

Po aktualizacji przeglądarki Firefox do najnowszej wersji 21, wielu użytkowników ma problem z wyświetlaniem dokumentów DjVu przy pomocy zaawansowanej wtyczki. Wynika to stąd, że w nowej wersji Firefox zmieniły się katalogi, w których są przechowywane wtyczki, ale wtyczki nie są przenoszone podczas aktualizacji. Aby rozwiązać ten problem, należy przenieść te wtyczki ręcznie.

  1. Aby wykonać przeniesienie, należy otworzyć katalog, w którym jest zainstalowana przeglądarka. W systemach Windows zwykle wystarczy otworzyć Mój Komputer i wpisać w pasku adresu ścieżkę:

    C:\Program Files (x86)\Mozilla Firefox

    Jeśli taki katalog nie istnieje, można spróbować:

    C:\Program Files\Mozilla Firefox

  2. W katalogu tym znajduje się katalog Plugins oraz katalog browser. Należy chwycić i przeciągnąć katalog Plugins na katalog browser, aby go przenieść. Wymienione pliki są dodatkowo zabezpieczone w systemach Windows, więc aby dało się je przenieść, zalogowany użytkownik musi mieć prawa administratora.
  3. Należy zamknąć przeglądarkę Firefox i uruchomić ją ponownie. Od tego momentu wtyczka DjVu powinna znów działać.

Jeśli z jakichś względów nie można wykonać powyższej operacji, zalecamy skorzystanie z innych przeglądarek, jak Google Chrome lub Internet Explorer.

Federacja Bibliotek Cyfrowych - nowa strona
28.06.2016

Zbiory polskich instytucji kultury on-line na nowej stronie WWW - Federacja Bibliotek Cyfrowych

Kiedy nie wyświetlają się pliki DjVu???
18.01.2016


Format DjVu to najpopularniejszy obecnie sposób udostępniania publikacji w polskich bibliotekach cyfrowych. Główną jego wadą jest to, że do odczytu wymagane jest specjalne oprogramowanie – format ten nie jest wspierany domyślnie przez najpopularniejsze systemy operacyjne. Aby ułatwić instalację programu umożliwiającego przeglądanie publikacji w formacie DjVu Zespół Bibliotek Cyfrowych PCSS przygotował krótki materiał wideo pokazujący jak można to zrobić.

Winobranie na starych pocztówkach
08.09.2014
Tak zielonogórskie Winobranie prezentuje się na starych pocztówkach

22 maja 2014
22.05.2014
W TYM TYGODNIU LICZNIK ODWIEDZIN NASZEJ BIBLIOTEKI PRZEKROCZYŁ 7 000 000. 
Nagroda dla Biblioteki Uniwersyteckiej
28.11.2013

Biblioteka Laureatem konkursu

27.11.2013 rozstrzygnięty został konkurs urbanistyczny "Zielona Góra bez barier".  Organizowany był po raz szósty przez Urząd Miasta Zielona Góra przy współpracy Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji. Biblioteka zwyciężyła w kategorii "Obiekt użyteczności publicznej powyżej 200 mkw".

6,5 MILIONÓW CZYTELNIKÓW
22.11.2013

I na naszych oczach licznik odwiedzin Zielonogórskiej Biblioteki Cyfrowej przekroczył 6 500 000 :).

Od 2005 roku biblioteka cyfrowa umożliwia szeroki zdalny dostęp do źródeł wiedzy, zasobów edukacyjnych, cyfrowych kopii najcenniejszych zabytków kultury piśmienniczej, kolekcji dzieł sztuki oraz materiałów regionalnych.
Realizuje idee programów europejskich włączając się w propagowanie społeczeństwa informacyjnego i społeczeństwa wiedzy, wspiera rozwój potencjału intelektualnego i innowacyjnego. Służy naukowcom, studentom, uczniom oraz tym wszystkim, którzy zainteresowani są wiedzą, nauką, sztuką i kulturą.

"ZBC znowu nadaje" :)
14.09.2012
Serwer naprawiony. Teraz postaramy się nadrobić zaległości i zamieścić w ZBC nowe dokumenty, do których chcielibyście mieć dostęp.
No i mamy 5 :)
24.01.2012
W TYM TYGODNIU LICZNIK ODWIEDZIN NASZEJ BIBLIOTEKI PRZEKROCZYŁ 5 000 000 - BARDZO NAS TO CIESZY.
Piszą o ZBCN
23.11.2011
W zielonogórskim dodatku do Gazety Wyborczej 15 listopada ukazał się artykuł red. Agaty Źrałko zatytułowany: Niewidomi żacy czytają książki.
Zielonogórska Biblioteka Cyfrowa dla Niewidomych
10.10.2011

W czerwcu 2011 roku rozpoczęła działalność Zielonogórska Biblioteka Cyfrowa dla Niewidomych. Dzięki niej osoby z dysfunkcją wzroku mogą w łatwy sposób, przy pomocy własnych domowych komputerów korzystać z materiałów niezbędnych do studiowania. Wydzielona kolekcja utworzona w ramach ZBC będzie systematycznie powiększana. Osoby zainteresowane zasobami cyfrowej biblioteki dla niewidomych proszone są o kontakt: M.Kuncewicz@bu.uz.zgora.pl

BLOG Zielonogórskiej Biblioteki Cyfrowej
07.12.2010
Na BLOG-u chcemy podpowiedzieć Wam, co ciekawego znaleźć możecie w zasobach Zielonogórskiej Biblioteki Cyfrowej. Pokazać nasze najbardziej interesujące zbiory, przedstawić nowości, opowiedzieć o naszych planach. Spenetrujemy także internet, by przekonać się, gdzie i w jaki sposób odnaleźć można potrzebne, wartościowe informacje. Przyjrzymy się kolekcjom innych bibliotek cyfrowych. Omówimy też mnóstwo spraw związanych z nauką, informacją naukową, internetem, mediami, światem książek i bibliotek.
Piszą o ZBC
18.10.2010
W zielonogórskim dodatku do Gazety Wyborczej 6 października ukazał się artykuł red. Pauliny Nodzyńskiej zatytułowany: Nasze zbiory podglądają Chiny i Meksyk
ZBC ma 5 lat
01.10.2010
Dokładnie 5 lat temu, 1 października 2005 roku, wystartował serwis internetowy "Zielonogórska Biblioteka Cyfrowa". Obchodzimy dziś więc urodziny! Pięć lat to piękny wiek, prawda? Przestaliśmy już raczkować, a całe długie wirtualne życie dopiero przed nami!
ZBC prezentuje rozprawy doktorskie i habilitacyjne w DART-Europe
05.02.2010

DART-Europe

Od początku lutego rozprawy doktorskie i habilitacyjne zamieszczane w Zielonogórskiej Bibliotece Cyfrowej dostępne są na portalu  DART-Europe . DART-Europe to portal umożliwiający powszechny dostęp do badawczych prac dyplomowych i dysertacji powstających w Europie. Obecnie  ułatwia dotarcie do ponad 123 000 dokumentów pochodzących z 208 uczelni zlokalizowanych w 16 krajach Europy.

Zielonogórska Biblioteka Cyfrowa w EUROPEANIE
21.12.2009

Od 11 grudnia 2009 roku zbiory Zielonogórskiej Biblioteki Cyfrowej (ZBC) prezentowane są w Europeanie  – Europejskiej Bibliotece Cyfrowej.

Zasoby naszej biblioteki udostępniane są wspólnie ze zbiorami kilkudziesięciu polskich bibliotek cyfrowych zrzeszonych w  Federacji Bibliotek Cyfrowych sieci PIONIER. Polski wkład to ponad 250 000 dokumentów cyfrowych z  instytucji naukowych  i kulturalnych w kraju – uczelni, bibliotek, muzeów i archiwów. 

Agregatorem  polskich zasobów cyfrowych do Europeany jest Poznańskie Centrum Superkomputerowo Sieciowe, operator Federacji Bibliotek Cyfrowych i sieci Pionier 

Prezentowane zbiory to zasoby polskiego dziedzictwa kulturowego, publikacje dotyczące  dorobku regionów oraz obszarów nauki i edukacji.(http://www.man.poznan.pl).
Więcej o Europeanie.

Zielonogórska Biblioteka Cyfrowa w bazie Scientific Commons
20.10.2009
Projekt ScientificCommons zakłada udostępnienie wartościowych treści naukowych jak najszerszej liczbie użytkowników Internetu. Platforma indeksuje kilkaset milionów publikacji zamieszczanych w cyfrowych repozytoriach (archiwach, muzeach, bibliotekach) i codziennie wzbogaca swoje zasoby.
Prezentacje multimedialne ZBC
13.02.2009
Krótkie prezentacje multimedialne dotyczące Zielonogórskiej Biblioteki Cyfrowej 1, 2.
Konsorcjum Bibliotek Cyfrowych
10.06.2008
Biblioteka Uniwersytetu Zielonogórskiego przystąpiła do konsorcjum Polskie Biblioteki Cyfrowe. Uroczyste podpisanie deklaracji przez dyrektorów bibliotek akademickich miało miejsce w Poznaniu w Ośrodku Polskiej Akademii Nauk 28 maja 2008 r. W konsorcjum uczestniczą środowiska naukowe, które tworzą biblioteki cyfrowe. Jego celem jest wspieranie aktywnej współpracy zmierzającej do wypracowania standardów jakości, rozbudowy zasobów cyfrowych oraz stosowania najnowszych technologii dla ich udostępniania i przechowywania, a także promowanie zbiorów i usług.
Projekt badawczy pt. Najstarsze dzwony województwa lubuskiego
11.02.2008
Projekt badawczy pt. Najstarsze dzwony województwa lubuskiego, realizowany równocześnie jako systematyczna edycja w formie tradycyjnej oraz w formie elektronicznej w ramach bazy danych Zielonogórskiej Biblioteki Cyfrowej, ma na celu, po raz pierwszy po II wojnie światowej, w pełni zinwentaryzować zabytki rzemiosła ludwisarskiego w postaci dzwonów, które powstały na przyjętym terenie do 1815 roku. Zasadniczym założeniem projektu, obok pełnej inwentaryzacji, jest próba stworzenia metodycznej bazy danych umożliwiającej wykorzystanie zgromadzonego materiału w szeroko rozumianych badaniach historycznych.
W ramach edycji tradycyjnej przewidziano publikację 12 zeszytów odpowiadających podziałowi administracyjnemu obecnego województwa lubuskiego.
Dla potrzeb zaplanowanej wspólnie z Biblioteką Uniwersytetu Zielonogórskiego bazy danych, założenia metodyczne mają docelowo odpowiadać zarówno postulowanym w środowisku naukowym interdyscyplinarnym potrzebom badawczym, jak też możliwościom dostarczanym przez współczesną technologię informacyjną. Stąd, obok katalogu opisowego dzwonów (zamieszczonego pod nazwą kampanologia w kolekcji „Dziedzictwo kulturowe”), pojawiają się indeksy umożliwiające realizację przeszukiwania wg zróżnicowanych haseł przedmiotowych (związanych z podziałem geograficznym, epigrafiką, ikonografią, nazwiskami ludwisarzy, budową techniczną czy cechami poszczególnych instrumentów) tak aby możliwie wyczerpująco oddać walory badawcze związane z szeroko rozumianą kampanologią historyczną.
Obok dokumentacji samych dzwonów przewidziano także wykonanie inwentaryzacji w zakresie urządzeń towarzyszących funkcjonowaniu tych artefaktów. W celu możliwie pełnego udostępnienia planowanych zbiorów elementem towarzyszącym będzie systematycznie opracowywana bibliografia oraz dział poświęcony zachowanym archiwaliom.
Mimo, że technologia informacyjna już na dobre zagościła w badaniach historycznych, problematyka którą prezentujemy, tak w formie tradycyjnej jak też tu proponowanej nie cieszy się w Polsce szczególną popularnością. Zapraszamy Państwa do odwiedzania budowanej bazy danych i przesyłania swoich własnych spostrzeżeń, które pozwolą na systematyczne uzupełnianie przedsięwzięcia zarówno na płaszczyźnie merytorycznej, jak też metodycznej. Naszym celem jest stworzenie, wzorem już istniejących rozwiązań w Europie zachodniej, w pełni wszechstronnej cyfrowej biblioteki kampanologicznej dla najstarszych dzwonów województwa lubuskiego, która umożliwi Państwu lepsze poznanie podjętego tu przedmiotu badań, jak też popularyzację samej problematyki w środowisku naukowym.

Dr Marceli Tureczek, Instytut Historii Uniwersytetu Zielonogórskiego
Umowy licencyjne do ZBC
01.06.2007
Wzory trzech umow licencyjnych "UMOWA LICENCYJNA DOTYCZĄCA PRZEDMIOTU PRAWA AUTORSKIEGO" dla wydawnictw. Umowy dotyczą czasopism, książek, dzieł plastycznych:

Licencja Biblioteka Cyfrowa - Czasopismo
Licencja Biblioteka Cyfrowa - Książka
Licencja Biblioteka Cyfrowa - Dzieło Plastyczne
Zielonogórska Biblioteka Cyfrowa rozwija się !
15.11.2006
Na zaproszenie Uniwersytetu Zielonogórskiego i Biblioteki Uniwersyteckiej do projektu Zielonogórskiej Biblioteki Cyfrowej przystąpiła, jako pierwsza, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Zielonej Górze.
Regionalne Biblioteki Cyfrowe
26.01.2006
Zapraszamy do innych bibliotek cyfrowych dLibra
Jak opublikować swoją pracę w ZBC?
26.01.2006
Wszystkich pracowników naukowych Uniwersytetu Zielonogórskiego zapraszamy do prezentacji swoich publikacji w Zielonogórskiej Bibliotece Cyfrowej. Kontakt: M.Kuncewicz@bu.uz.zgora.pl, mailto:M.Ogrodowczyk@bu.uz.zgora.pl

Zarządzenie JM Rektora w sprawie tworzenia kolekcji Zielonogórskiej Biblioteki Cyfrowej.

Umowy Licencyjne:
Licencja Biblioteka Cyfrowa - Twórca

Formatki:
Formatka do wypełnienia dla rozpraw habilitacyjnych
Formatka do wypełnienia dla rozpraw doktorskich
Oficjalne otwarcie ZBC
01.10.2005
W dniu 8 listopada 2005 r. o godzinie 13.00 , w budynku UZ przy al. Wojska Polskiego 69, w auli C odbyło się oficjalne otwarcie oraz prezentacja Zielonogórskiej Biblioteki Cyfrowej.
Startujemy !
28.03.2005
Z dniem 1 października 2005 r. na Uniwersytecie Zielonogórskim uruchomiony został serwis "Zielonogórska Biblioteka Cyfrowa" (ZBC). Patrz również obszar "Informacje"